Uprawnienia na spycharke

Kurs operatora spycharki jest organizowany dla grup zorganizowanych oraz dla osób indywidualnych. Do każdego uczestnika podchodzimy indywidualnie. Instruktor jest w każdej chwili do dyspozycji kursantów.

Kurs na spycharki – Klucz do kariery w branży budowlanej. Spycharkę, jedno z najczęściej używanych narzędzi w pracach drogowych i budowlanych, wykorzystuje się głównie do różnorodnych robót ziemnych. Jest niezastąpiona przy oddzielaniu gruntu od podłoża, kształtowaniu terenu czy przesuwaniu urobku. Często wykorzystywana jest do wykonywania wykopów, nasypów, a także profilowania podłoża, odśnieżania i nawet karczowania drzew. Aby profesjonalnie obsługiwać spycharkę, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień i certyfikatu. Nasz kurs na spycharki oferuje kompleksowe szkolenie, które przygotowuje do uzyskania wymaganych kwalifikacji. Zainwestuj w swoją przyszłość i zapisz się już dziś!”

Bez posiadania stosownych uprawnień niemożliwe jest obsługiwanie jakiejkolwiek maszyny budowlanej, w tym spycharki. Wydawaniem uprawnień zajmuje się IMBIGS, ale do ich uzyskania należy spełnić szereg odgórnie narzuconych wymagań. Osoba ubiegająca się o uprawnienia musi rozpocząć od kursu, w pierwszej kolejności od części teoretycznej, dotyczącej obsługi maszyn budowlanych, po czym przystąpić do zajęć praktycznych, podejść do egzaminu praktycznego oraz teoretycznego i zdać go. W każdym przypadku konieczne jest odbycie szkolenia i zaliczenie sprawdzianu końcowego. Wynik pozytywny przekłada się nie tylko na otrzymanie świadectwa, ale też na zamieszczenie wpisu do książki operatora maszyn budowlanych. Kandydatem na operatora spycharki może być wyłącznie osoba pełnoletnia, z wykształceniem co najmniej podstawowym. Wymagane jest posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego wykluczającego jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania zawodu operatora spycharki.

Kurs na spycharkę składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Podczas zapoznawania się z teorią kursantom przedstawiana jest dokumentacja techniczna maszyn, bezpieczeństwa i higieny pracy. Cześć teoretyczna obejmuje również stosowane rozwiązania technologiczne robót ziemnych, sposoby użytkowania i obsługiwania maszyn. Dopiero po przyswojeniu informacji teoretycznych można przejść do kolejnego etapu w postaci zajęć praktycznych na przygotowanym do tego poligonie. Kurs na spycharkę został tak opracowany, aby uczestnicy mogli ćwiczyć obsługę maszyny w zróżnicowanych warunkach terenowych i technologicznych. Wytyczne odnośnie kursu na operatora spycharki zostały opracowane przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Cały kurs trwa ponad sto godzin, w zależności od klasy uprawnień (uprawnienia klasy I lub III), gdzie na zajęcia teoretyczne przeznacza się tylko 1/3.

Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się prowadzaniem kursów na spycharki i inne rodzaje maszyn budowlanych. Zaleca się korzystać z usług wyłącznie renomowanych ośrodków, dysponujących profesjonalną kadrą dydaktyczną – posiadającą wiedzę ekspercką, doświadczenie praktyczne, umiejętność przekazywania wiedzy w przystępny sposób. Uwagę powinno się zwrócić także na to, czy firma szkoleniowa posiada własny park maszynowy. Nie bez znaczenia są także udogodnienia dla kursantów – przykładowo zbiór egzaminacyjnych pytań i odpowiedzi, nocleg, catering.

Minimalne Wymagania

Ukończone 18 lat

Wykształcenie podstawowe